ing. Jan Polák

Jaký je?
Jak jsem ho poznal?
Co vše dokázal?
Jak působí na lidi kolem sebe? …

Abych začal pěkně od začátku.

Honzu Poláka jsem poznal asi před 5 lety. Tenkrát jsem začal pracovat ve firmě Arco technik. Honza byl zástupce mistra a měl na starosti přípravu práce pro stroje.

Jako pilař jsem s Honzou řešil hodně problémů spojených s výkresovou dokumentací a mnoho dalšího. Vím, že s Honzou se vždy dobře dohodnu na opravě a nebo celkového předělání postupu práce.
Občas lidé prohodí i v práci pár slov, které s prací nemají nic společného. Netrvalo dlouho a zjistil jsem, že Honza je nadšený horolezec. Má první zkušenost s horolezectvím byla u mého bývalého zaměstnavatele. Tento sport si mě opravdu získal a z toho důvodu jsem se s Honzou dohodl, jestli by mě a mojí přítelkyní mohl vzít na nějaký výlet. Protože Honza je opravdu kamarádský člověk, nebyl to pro něj vůbec žádný problém. Po domluvě, jsme naplánovali víkend do Srbska, seznámili se s jeho skvělou přítelkyní Verčou a mohli jsme společně vyrazit.

Takhle jsem poznal Honzu Poláka…

Postupem času začínám zjišťovat, že Honza má daleko více kladných vlastností, než jen zálibu v horolezectví. I když letopočet narození, by mohl tvrdit, že Honza není nejmladší, duchem je to ale stále mladý kluk 🙂
Pro jeho moudrost mi mnohokrát pomáhá řešit mé „problémy“ a různé výmysly v osobním životě.
Dále jsem před nedávnem zjistil, že Honza je výborný fotograf, přihlásil se do fotografické školy aby si, už tak dobré, dovednosti rozšířil. Já jsem samozřejmě využil příležitosti a s Honzou jsme toho o fotoaparátech probrali opravdu hodně. Výjimka nebyla ani hodinová diskuze 🙂 v práci.
Opravdu ale opravdu, mě Honza jednou dostal, když mě a mojí přítelkyni pozval na závod koloběžek. 24 hodin na koloběžkách, který blázen by takový závod absolvoval? Pro Honzu Poláka, žádný problém.

Pondělní ráno v práci…

Celý článek píšu v přítomném čase. Stále totiž nemohu uvěřit tomu, že nás Honza náhle opustil. Jeho vášeň pro hory se mu stala nakonec osudnou.
Minulý týden jsem se dozvěděl, že měl Honza nehodu. Nešťastnou náhodou mu uklouzla noha a zřítil se z 20 metrové skály.
Celá nehoda i s fotografiemi je popsána na stránkách horyinfo.cz, které Honza spoluzakládal.

Zprávu jsem se dozvěděl minulý týden v pondělí, v práci. Nemohl jsem tomu vůbec uvěřit, dnes měl Honza pohřeb a já tomu stále nemohu uvěřit. Honza prostě patřil do mého života, patřil ke své přítelkyni Verče a toto si nezasloužil.

Na pohřbu jsem o Honzovi zjistil další a další zajímavé věci a já jsem si ještě více uvědomil, jaký člověk nás to vlastně opustil. Kolik toho ještě mohl dokázat, kolik toho měl ještě před sebou a kolik toho mohl mě a jiné lidi ještě naučit. Kolik moudra a radosti mohl rozdat…

Na Honzu se nedá zapomenout, byl to úžasný člověk, který rozdával radost, moudrost a nikdy pro něj nebylo nic nedůležitého. I ten největší můj výmysl začal rozebírat a opravdu mi radit. Ať už se jednalo o 350km na kole, různé výmysly s focením nebo například tento můj blog. Vždy bral vše vážně a když jsem nevěděl jak dál, snažil se mi poradit. Za celý můj život jsem potkal takové lidi pouze dva a je škoda, že už ani s jedním nemohu být.

Honzo budeš mě ale i mnoho a mnoho jiným lidem moc chybět. Snad se máš tam někde nahoře, v nebi, dobře a máš tam i nějakou skálu, kde můžeš lézt. Protože si myslím, že kdyby Honza věděl vše předem i tak by se stal horolezcem (byl to jeho život, který prožil opravdu naplno). Mnoho lidí prožije život jen tak v poklidu, u Honzy by se dalo říci, že si užíval život, tak jak se má.
Jsem rád, že jsem měl možnost poznat Honzu i mimo práci, byl to úplně jiný člověk.

Tento článek bych rád věnoval Verče, (Honzově přítelkyni) aby věděla, jak Honza působil na své okolí. Jak ho lidé viděli a hlavně jak jsem ho viděl já. I když věřím, že toto všechno moc dobře ví…

Nezapomenutelné chvíle:


Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Myšlenka se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s