Vybíráme koloběžku

vybirame-kolobezku-01Byl jsem požádán o výběr kolobežky pro maminku a dítě.
Cenový strop je velmi vstřícný, 26.000 Kč. To je více než dostatečný limit pro 2 parádní koloběžky a myslím si, že zbyde i na nějaké doplňky.

Hned na úvod připomínám, že nejsem žádný guru, co se týče koloběžek. Článek je určen k základní pomoci při výběru koloběžky. Vše je bráno z mého pohledu a i proto berte veškeré info s rezervou  :).

Co je potřeba při výberu koloběžky? Podstatná čast je finanční limit, tady máme vyřešeno a myslím, že se nemusíme držet nijak při zemi. Druhá a neméně důležitá část je, na co koloběžku chceme, kde budeme nejčastěji jezdit. Jak moc budeme koloběžku využívat, jak dlouho nás bude bavit. Pro koho je koloběžka určená, atd, atd…

Vezmeme to pěkně od začátku a podíváme se na všechny důležité detaily.

 

Jak moc budeme koloběžku využívat, jak dlouho nás bude bavit?

Vím, že toto není lehké si předem zodpovědět. Jak nás daná věc bude dlouho bavit, to nikdo dopředu neví. Proto, než koupit koloběžku typu,

„sbazar.cz/ filtr/ cena/ do: 2.000 Kč“

tak bych doporučil, si koloběžku, třeba i opakovaně půjčit a poté se rozhodnout co přesně chceme. Ušetříte si nemalé peníze za levnou, nebo naopak zbytečne drahou koloběžku.

  • Tomuto se v článku nebudeme ani věnovat. Tyto koloběžky jsou opravdu na takové vyzkoušení a kdo chce koloběžku na dlouhé roky, poohlédne se prostě jinde.

Pro koho je koloběžka určená?

Maminka, tatínek, dítě, babička, dědeček…
Koloběžka je pro různé lidi, proto bychom měli vedět pro koho koloběžka je. Asi těžko bude 70-letá babička jezdit na závodním speciálu určeném k dosažení co možná nejvyšší rychlosti.

  • Zadání znělo celkem jasně, maminka a její dítě.

K čemu koloběžku chceme?

Kde budeme nejčastěji jezdit a k čemu budeme koloběžku využívat?

Tak tady se už dostáváme do rozdělení koloběžek. Máme možnost si vybrat v podstatě stejně jako v cyklistice.
Silniční, trekové, horské, městské (do dopravních prostředků), stylové, sjezdové, + speciální koloběžky pro mushing (koloběžky pro běhání se psy), atd, atd…

  • Podle dotazu, který jsem dostal, bychom měli vybírat koloběžku převážně do terénu, i když, já si o tom myslím svoje – v dalších částech.

Když máme konečne jasno v několika bodech, můžeme se pustit do výběru naší nebo Vaší vysněné koloběžky  :).

Značky, barva, osazení:

Myslím si, že u dosti věcí není důležité jakou značku onoho výrobku zvolíme. Dnešní trh je tak našlapaný, konkurence je tak veliká, že se výrobci snaží, aby nebyly horší než jiná firma. Přesto, bych vybíral koloběžku z osvědčených značek, které jsou prověřené a velmi kvalitní.

Stejné je to i s osazením, pro většinu lidí nemá cenu řešit, jestli tam mám tenhle náboj, tyhle ráfky a o 100g lehčí pláště. Výrobky ve stejných cenových hladinách jsou téměř stejně kvalitní. A v ideálních podmínkach člověk stejně nepozná rozdíl, jestli má XTR nebo SLX brzdy.
Co takhle čtu různé diskuze na internetu, tak se spousta lidí dokáže dlouhé hodiny dohadovat, kdo má lehčí kolo, až nemají čas na kole jezdit  :). I proto, ke mě přišel jednou můj kolega z práce a řešily jsme nákup přehazovačky. Po diskuzi usoudil, že nemá cenu kupovat tu nejdražší a ušetřil tak minimálně 2.000 Kč.

Je fajn, že se začínají hojně vyskytovat i ryze české koloběžky, rád podpořím zlaté české ručičky, kde vím, že je koloběžka vyrobena kvalitně a případné reklamace by se vyřešily rychle. Navíc u koloběžěk, které se staví tady u nás v ČR, není ani pojem tunning neznámý.

A barva? Barva prostě jede a názor, že na barvě nezáleží je kec. Zvlášť dětem se toto tvrzení asi nevymluví  :).

 

„Myslím, že jsme shrnuli témeř všechny důležité věci, které by si člověk měl položit před tím, než se vydá do obchodu a vyplázne půl výplaty za svůj nový stroj.
Ano, ano, vydá do obchodu, protože to je další a hodně důležitá věc, při kupování čehokoli, co nám má dobře sloužit.“

 

Představme si několik firem:

vybirame-kolobezku-02Asi nejznámější firma, u které si můžete koupit koloběžku – netvrdím, že je nejlepší. Koloběžky od kostky namám rád, je to pouze můj názor. I když letošní kolekce mě celkem mile překvapila.

vybirame-kolobezku-03Česká firma, zabývající se koloběžkami určenými převážně pro mushing. Pan  majitel nebyl spokojený s dosavadní nabídkou na trhu, proto se rozhodl postavit si vlastní projekt.

vybirame-kolobezku-04Koloběžky, kterých jsem si všiml letos na výstavě ForBikes. Nic moc o těchto koloběžkách nevím ale komu jde především o výrazné barvy, tady si určitě vybere.

vybirame-kolobezku-05Další česká firma, o této firmě jsem se dozvěděl na internetu celkem náhodou a byla by škoda si ji nepřidat do seznamu. Jednoduchý desing, to je typický prvek těchto koloběžek.

vybirame-kolobezku-06Klasické koloběžky od českého výrobce. O této firmě mě informoval můj mechanik na kolo. Veliká výhoda těchto strojů je jejich skladnost. Jsou totiž skládací, vejdou se pohodlně kamkoli.

vybirame-kolobezku-07Koloběžky od finského výrobce, jedná se o velmi kvalitní koloběžky, proveřené závodníky, pravidelně se umisťujících na předních příčkách stupních vítězů. Pro jejich čistý desing jsou tyto koloběžky mým favoritem. Navíc se znám s českým zastoupením a chlapíci jsou fajn.

vybirame-kolobezku-08Šílené Španělské koloběžky, na kterých jezdí můj švagr a i já jsem měl možnost si toto peklo vyzkoušet  :). Tyto koloběžky nejsou určené pro každého, jak cenou, hmotností, tak i zaměřením ale když víte na co je chcete, překvapí Vás neskutečně.

 

„Firmu máme ale pro jaký konkrétní model se rozhodnout? To už bude záležet na každém zvlášť. Každému se líbí něco jíného, každý má jiné požadavky. Pokud se budeme držet těchto značek, věřím, že se nemůžete splést.“

 

Tak jdeme na ten typ, nóóó  :):

Výše jsem uvedl několik firem, které bychom měli vzít v úvahu při pořízení kolobežky. Nyní se budeme věnovat tomu, který konkrétní model pořídit.

Máme možnost si koupit téměř vše, na co si člověk vzpomene a kdybychom nenašli nic co by nám vyhovovalo, máme možnost si nechat postavit kolobežku na zakázku.

Pro naše zadání mám vybrat koloběžku pro maminku a dítě, kteří jezdí hodně v terénu. Ale slovo v terénu je často nadhodnocené. Nevím přesně jak je to v tomto případě, domluva byla rychlá, proto budeme vybírat více všeobecně. Vybírat budu podle toho, jak bych se rozhodl pro konkrétní typ já (desing, barva, cena). Toho se vůbec nemusíte držet.

 

Silniční typy koloběžek:

vybirame-kolobezku-09Ten kdo chce silniční koloběžku, má jistě již nějaké zkušenosti a tento článek nebude vůbec potřeba. Uvedu jen 2 typy, u kterých bych se zastavil. Pro ostatní je možnost volit například KOSTKA RACER PRO nebo MORXES MONZA.

KICKBIKE RACE MAX 28 – koloběžka, která má velmi pěknou cenu a vůbec bych se nestyděl s ní vyrazit na závody.

vybirame-kolobezku-10KICKBIKE RACE MAX 20 – civilnější verze s 20″ zadním kolem. Škoda, že není dostupná ve stejné bílé barvě jako MAX 28 ale customizaci nic nebrání  :). Pro běžné silniční ježdění bych volil tuto variantu, s menším zadním kolem.

 

Trekové typy koloběžky:

vybirame-kolobezku-11Pod trekovou koloběžkou si představuji koloběžky, které mají 28″ přední kolo a pláště napůl silniční a napůl do terénu. Vybral jsem pouze jeden model, protože ostatní výrobci tuto nabídku nemají. Ostatní mohou volit KOSTKA TOUR MAX a speciální model pro ženy (bohužel bez 28″ kola) MORXES GIULIA.

KICKBIKE SPORT G4 – podle mě, typická treková koloběžka. Pevná vidlice, 28″ přední kolo a ocelový rám.

 

Horské typy koloběžky:

vybirame-kolobezku-12U těchto typů  koloběžek je to stejné jako u horských kol. Lehký rám, dobré pláště a přední odpružená vidlice. Vybral bych si pouze jeden model, ostatní mohou vybírat například KICKBIKE CROSS MAX 20HD nebo CROSS 6.1.

Morxes ADVENTURE XC – Toto je podle mého názoru typicky horská koloběžka. Rám, který není pouhá trubka, kotoučové brzdy na obou kolech, odpružená vidlice. Je pravda, že zrovna tento konkrétní typ je o něco dražší.

 

Městské koloběžky:

vybirame-kolobezku-13Městské koloběžky by měli být obratné, lehké a s malými koly (mohou do dopravních prostředků). Pro sebe bych si vybral pouze dva modely, ostatní se mohou podívat na typ KICKBIKE CLIX, Morxes STRADA 16/16 nebo Skládací koloběžka Mibo Mastr. Jsou to ale dražší modely.

KICKBIKE FREERIDE – Malá, skladná, obratná, taková má být koloběžka do města a na rychlé nákupy. Stačí přidělat košík  :).

vybirame-kolobezku-14KOSTKA HILL MAX – Obě koloběžky jsou si podobné, proto bude záležet asi na každém z vás, co kdo preferuje, co se komu líbí. Je pravda, že tyto dva modely mají větší přední kolo. Do dopravních prostředků se hodí 16″ kola, ty bývají zpravidla ale dražší.

 

Stylové a cruiser koloběžky:

vybirame-kolobezku-15Styl, styl, styl. Zde nejde o rychlost, nehoní se gramy a ostatní nesmysly. Styl, ten je u těchto koloběžek na prvním místě. Tady mám svého favorita. Ostatním se může zamlouvat varianta Morxes VARADERO nebo Morxes HABANA.

KICKBIKE CRUISE MAX 20 – Tak tady se nemáme o čem bavit, zde mám jasného favorita a toto bude moje první koloběžka kterou si koupím. Žádná odpruzěně nesmyslná vidlice. Balónové pláště, které krásně tlumí veškeré nerovnosti jak na silnici, tak v lehkém terénu. Vnitřní vedení lanka k zadní brzdě. Stylově zahnuté řidítka.

 

Sjezdové koloběžky:

vybirame-kolobezku-16Sjezdových kolobežek není mnoho. Popravdě?, znám pouze jednu, o které mohu prohlásit, že je vyloženě na sjezdy. Jde o koloběžky ze Španělska a v ČR je jezdí parta nadšených bláznů, ktří si říkají No Control Scooters Punx. Ostatní, stejně nemocní lidé se mohou podívat na levnější model PULKA a pro pošahané děti model BIG PIXIES  :).

 

Koloběžky pro mushing:

vybirame-kolobezku-17Koloběžky pro mushing se od horských koloběžek v zásadě neliší. Jde jen o to, že mají v přední části úchyt pro držák na vodítko. Výjimkou mohou tvořit koloběžky od firmy Doxtor, kde tyto koloběžky byly vyvíjené přímo pro tento účel a osobou, která závody jezdí. I proto by volba padla především na tohoto výrobce. Ostatní se můžou podívat i na modely vybirame-kolobezku-18KOSTKA MUSHING MAX, KOSTKA MUSHING Racer PRO (tento model mě mile překvapil), Morxes CANE, Morxes Dog nebo PULKA R.

Doxtor F122 – Koloběžka pro opravdové nadšence tohoto sportu.

vybirame-kolobezku-19Doxtor F112 – kolobežky se od sebe liší v zásadě pouze velikostí předního kola. Vše ostatní je na individuální domluvě. Vezmeme-li v úvahu, že je koloběžka vyrobená 100% ručně a v ČR, není ani cena nijak vysoká.

Osobně bych volil velikost 27,5″, super pevnou vidlici niner, pluskové pláště a modrou barvu  :), tam by byla ale cena navýšená, podle specifikace klienta.

 

Speciální verze kolběžek a jiné úpravy:

vybirame-kolobezku-20KICKBIKE FAT MAX – Těchto koloběžek moc není, znám pouze jeden typ, proto nemohu odkázat na žádné alternativy. Měl jsem možnost vidět toto monstrum na výstavě a rád bych se na takové koloběžce projel. Parádní buldozer, sníh, písek, tato koloběžka zvládne vše.

vybirame-kolobezku-21KICKBIKE CROSS 29er – se zdá jako obyčejná treková koloběžka, nicméně je ojedínělá tím, že má obě kola 29″. Je to takový víceúčelový tank.

vybirame-kolobezku-22KICKSPARK (sněhoběžka) – Šílenost, co nemá s koloběžkou nic společného  🙂 a ani mě nenapadá, k čemu bych tuto věc měl.

vybirame-kolobezku-23GRAVITY SNOW – Kolobežka se snowboardem dohromady? Toto musí být parádní jízda dolekopcom  :).
vybirame-kolobezku-24

KICKBIKE e-CRUISE – Sice to není nic pro mě ale když už tato kategorie existuje, proč ji nezmínit. Někomu může vyhovovat.

 

Pár slov na závěr:

Tak jsem se zase jednou rozepsal  :), co tedy ale poradit? Bežte do obchodu, kolobežku si prohlédněte. Vyzkoušejte jak se Vám na ní stojí, jezdí, jak Vám padne do ruky.
Vy na koloběžce budete jezdit, proto Vám musí vyhovovat. Neméně důležitá je barva, výška, délka, styl… To si ale každý musí rozmyslet sám, já jsem zde shrnul pouze nějaké rady.

Pro maminku s dítětem bych doporučoval nejprve popřemýšlet, co si představuje pod pojmem terén. Jestli jde skutečně o traily, kde je potřeba odpružená vidlice nebo lesní cesta, kde bohatě stačí vidlice pevná a o tlumení se postará dobře zvolený a nahuštěný plášť. Toto je dle mého názoru zásadní rozdíl a bude se podílet na hmotnosti koloběžky. Protože jistě víme, že hmotnost se velmi podílí na ovladatelnosti a rychlosti koloběžky.

Kdybych se měl rozhodovat sám za sebe a musel se držet onoho 26-ti tisícového limitu za obě kolobežky, tak bych pořídil KICKBIKE CRUISE MAX 20T, kde je pozdější možnost výměny za odpruženou vidlici (kdyby pevná přeci jen nevyhovovala), a u kolobežek kickbike je ta výhoda, že je možné volit ze dvou světlostí výšky stupátka. Pro dítě potom KICKBIKE FREERIDE popřípadě KOSTKA REBEL KID. Tak by zbylo i na případné chrániče hlavy, které jsou při tomto sportu více než užitěčné.

Pokud bych se rozhodl pro variantu na traily, tak bych přemýšlel, jestli jezdím pouze z kopce nebo i po rovinkách a do kopce.

Pro variantu pouze z kopce bych volil mezi kolobežkami od firmy gravity scooters a to konkrétně modely M10 TRAIL a pro dítě PIXIE BASIC v lepším ale dražším případě BIG PIXIES. Bohužel, tato kategorie je dražší a u obou variant, je limit překročen.
Pro dodržení cenového limitu, bych musel koupit M10 BASIC, to bych ale nedělal, protože lankové kotoučové brzdy bych na dospělou sjezdovou koloběžku opravdu nadával.

Pro poslední variantu, koloběžku na traily jak z kopce, tak i do kopce a po rovnikách bych se rozhodl pro KICKBIKE CROSS MAX 20HD popřípadě levnější KICKBIKE CROSS MAX 20D+ a pro dítě bych vybral jednu z předešlých, protože dětské odpružené koloběžky se moc nevyrábí.
Snad jsem aspon trochu pomohl s výběrem koloběžky a třeba se někdy potkáme na sjezdu nebo cyklostezce.

… a při jízdě nezapomenout na střídání nohou  🙂

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Nakupování, Sport se štítky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s